Hodowla Pinczerów Miniaturowych "Pocahontas"
Menu
ZKwP / FCI
ZKwP FCI
Związek Kynologiczny w Polsce
Oddział w Kaliszu
StatystykaOdwiedzin:
Charakterystyka rasy
Pinczer miniaturowy to żywy i inteligentny pies o bardzo zdecydowanym charakterze. Nadaje się na towarzysza osób samotnych w każdym wieku, jak również rodzin z nieco starszymi dziećmi. Niesłychanie przywiązuje się do członków rodziny (aczkolwiek przeważnie wybiera sobie jednego pana). Mimo niewielkich rozmiarów sprawdza się jako stróż, jest psem bardzo czujnym i dość nieufnym wobec obcych osób. Doskonale poddaje się szkoleniu, toteż polecany jest dla początkujących miłośników psów. Należy jednak starannie wychowywać pinczera już w okresie szczenięctwa, aby ustrzec się przed nadmierną szczekliwością.

Nie traktujmy miniaturowego pinczera jak przysłowiowej "maskotki" i oprócz noszenia na rękach pozwólmy mu na samodzielne spacery (uwielbiają one ruch i aktywność - również mini agility) i kontrolowane kontakty z innymi psami (zawsze z dużą ostrożnością, ze względu na niewielkie rozmiary naszego pupila i możliwość uszkodzenia ciała). Musimy pamiętać o socjalizacji psa (zaznajamianie go z ruchem ulicznym, środkami transportu, obcymi osobami, gabinetem weterynaryjnym), gdyż izolowany pies nie ma możliwości wykształcenia prawidłowych reakcji społecznych, a przy tym może stać się nadmiernie lękliwy lub agresywny.

Pozwólmy pinczerowi być psem, nie rozpieszczajmy go przesadnie i nie ulegajmy jego kaprysom, gdyż to sprytne stworzenie z łatwością poradzi sobie z przejęciem rządów w naszym domu. Ponieważ jest to pies o sporym temperamencie, aktywne spacery pozwolą mu wyzbyć się nagromadzonej energii, a co za tym idzie, w zaciszu domowym zagwarantuje to wspólny odpoczynek (pana i psa).

Ponieważ pinczery są szalenie towarzyskie, przed zakupem psa tej rasy musimy się zastanowić, czy nasz tryb życia jest dla niego odpowiedni. Niechętnie pozostają same w domu, toteż niezbyt nadają się dla osób bardzo zapracowanych. Ponieważ są one dość pobudliwe korzystnie na ich psychikę wpływa ustabilizowany tryb życia. Jeśli często wyjeżdżamy i nie mamy możliwości zabierać go ze sobą lub w naszym domu stale się coś dzieje, nie powinniśmy decydować się na zakup pinczera. Świetnie dostosowuje się do nowych sytuacji, ale tylko jeśli styka się z nimi u boku ukochanego pana. Doskonale wyczuwa nastroje i zawsze swym entuzjazmem i wesołością potrafi poprawić humor. Jeżeli już musimy naszego pupila zostawić samego na dłużej w domu, najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie mu towarzystwa innego zwierzęcia (np. dwa pinczerki świetnie się "dogadują").

Pinczer miniaturowy nie jest polecany jako towarzysz najmłodszych dzieci. Dobrze wychowany pies nigdy nie zrobi dziecku krzywdy, ale ponieważ jego reakcje są bardzo szybkie, a charakter zdecydowany, niechętnie podporządkowuje się dzieciom i na pewno nie pozwoli im się tarmosić, oprotestowując ten fakt kąsaniem - jeśli nie będzie mógł uciec. Takie sytuacje niepotrzebnie zrażałyby obie strony. Natomiast starsze dzieci, nauczone prawidłowego postępowania z psami znajdą w pinczerku doskonałego towarzysza zabaw i psot (oczywiście zawsze pod kontrolą rodziców). Pies ten dzięki swym niewielkim rozmiarom i karności będzie idealnym towarzyszem spacerów na smyczy.

Prawidłowo zsocjalizowany pinczer miniaturowy nie będzie sprawiał problemów w kontaktach z innymi psami (tylko wyjątkowo zdarzają się dominujące osobniki, bojowo nastawione zwłaszcza do większych psów), jak również z innymi zwierzętami domowymi.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Top listy

koty i psy

kynologia.pl - protal kynologiczny

www.psy.toplista.info

Toplista Pinczery

www.hodowle.toplista.info

Psy-TopLista

Najlepsze psy w Polsce


Toplista psy i konie

PSY RASOWE - TOP LISTA w domenie AKITA INU www.akity-inu.pl
Hodowla Psów

Wszystkie zwierzęta

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie